Zagrożenie mikrobami w jacuzzi ogrodowymZagrożenie mikrobami w jacuzzi ogrodowym

Zagrożenie mikrobami w jacuzzi ogrodowym – jakim sposobem je zredukować?

Posiadając jacuzzi ogrodowe, wypada zdawać sobie kwestię z tego, iż potrzebuje to regularnego dbania o higienę. Samo jacuzzi to drobny zbiornik wodny z wodą stojącą, co powoduje, iż trudno utrzymać ją w czystości. Niestety takie warunki są imponujące dla rozwoju zarazków i drobnoustrojów. Same zanieczyszczenia stałe, są w związku z tym niedużym kłopotem. To kłopotliwe w przeciwieństwie do takich, drobnoustroje i bakterie są niebywale zawiłe w wychwyceniu. Jednym z najogromniejszych zagrożeń tego rodzaju jest popularna bakteria Legionella. Bakterię wykryto w latach siedemdziesiątych przez przypadek. Odbyło się to po zlocie weteranów militarnych w USA, którzy w wymyślnych okolicznościach zarazili się niewiadomą bakterią, która jak się okazało, może wywoływać nawet zgon. Legionelle odkryto kilkadziesiąt lat temu oraz okazało się, że jest ona obecna w zbiornikach wodnych na całym świecie, a także w rurach, czy wodociągach. Środowisko wodne jest dla legionelli najlepsze i może się w nim prężnie rozwijać, a dotyczy to zwłaszcza wilgotnych miejsc o umiarkowanej temperaturze oraz stojącej wodzie.

Czy legionella jest niebezpieczna?

Bakteria legionella wywołuje legionellozę. Jest to charakterystyczna choroba, która najbardziej obciąża układ oddechowy, a dokładniej płuca. Po dostaniu się do organizmu, bakteria aktywuje się atakując drogi oddechowe, co w następstwie ma prawo prowadzić nawet do śmierci. Najbardziej zagrożone są osoby starsze oraz dzieci, w trakcie gdy osoby młode, jakie nie chorują na choroby przewlekłe, raczej poprawnie radzą sobie z tą bakterią, przechodząc legionellozę dość delikatnie. Chociaż nawet dla dorosłych, zdrowych osób może ona być niebezpieczna. Objawy legionellozy to gorączka, kłopoty żołądkowe, a też obrzęk płuc. Większa część symptomów następujących w czasie legionellozy jest grypopodobna. Na ogół pierwsze symptomy zachodzą w kilka dni po dostaniu się drobnoustrojów do ustroju, jednakże ma prawo ona się ujawnić nawet po trzech tygodniach. Jacuzzi ogrodowe, tak jak inne obiekty tego typu to smutne są zagrożone legionellą. Wszystkie obiekty spa oraz baseny są w grupie niebezpieczeństwa. W wielu krajach, w tym w Polsce przeprowadza się regularne badania wody w analogicznych budynkach na wypadek wykrycia Legionelli, co okazuje, jak wybitnie jest ona niebezpieczna.

Jacuzzi ogrodowe – czy wolno się zakazić legionellą?

Zjawiskiem jest, iż legionella jest nadzwyczaj niebezpieczna, jednak nie należy tak wybitnie wpadać w panikę z jej przyczyny. Na szczęście, nie można się nią zarazić przez napicie się skażonej wody. Jest to połowicznie korzystna wiadomość, ponieważ zakażenie następuje poprzez wdychanie aerozolu z wody, w jakim bakteria się rozwinęła. Oznacza to, że nawet wstępując do jacuzzi ogrodowego z wodą, w jakiej rozwinęła się bakteria, wolno uniknąć zakażenia. Zakażenie może nastąpić, kiedy woda znajdująca się na ciele zacznie parować, na przykład pod natryskiem, kiedy dojdzie do możliwości dostania się bakterii do organizmu poprzez inhalację aerozolu. Samo zarażenie może także nastąpić poprzez wdychanie parującej wody z instalacji wodnych, wewnątrz których bakteria się namnożyła.

Jakim sposobem pozbyć się zarazków?

Samo pozbycie się bakterii może być dość trudne. To smutne w wypadku rozwinięcia się jej w kanałach w wielu przypadkach żądana jest dezynfekcja całej instalacji. Jeśli gra toczy się o zaawansowane sprzęty, takie jak jacuzzi ogrodowe, wolno rozpuścić w wodzie dobry preparat dezynfekujący, a w następnej kolejności przytrzymać taką wodę przez oznaczony czas, tak by bakteria nie zdołała tego przeżyć, a woda z preparatem dezynfekującym dostała się do każdego elementu instalacji pompującej wodę w jacuzzi. Najczęściej wykorzystuje się do tego chlor, który jest wystarczający. Legionella ginie również w temperaturze przekraczającej 60 stopni, o ile utrzymuje się ona przez pewien czas. To przykre nie zawsze to jest możliwe, albowiem wolno by przy okazji uszkodzić jacuzzi. Na rynku są dostępne preparaty, które efektywnie zabijają tego rodzaju bakterie. Największe ryzyko rozwinięcia się legionelli jest w jacuzzi, które jest długo nieużytkowane, a mimo to trzymana jest w nim woda. Takie warunki są bardzo dobre dla bytowania dużej grupy drobnoustrojów.